Czym się różni świadectwo energetyczne od audytu energetycznego?

WSTĘP

Cześć! Pozwól, że dziś wyjaśnię Ci czym się różni audyt energetyczny od świadectwa energetycznego . Dla jednych może to być oczywiste jednak z mojego doświadczenia wiem, że wiele osób myli te pojęcia. Po dzisiejszej lekturze będziesz znać te różnice.

ŚWIADECTWO CHARAKTERYSTYKI ENERGETYCZNEJ

Często zwany potocznie: świadectwo, certyfikat, świadectwo dla domu. Dokument ten określa ile energii zużywa oceniany budynek lub lokal na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia oraz w przypadku budynków innych niż mieszkalne również na potrzeby oświetlenia. Z tego dokumentu możemy zatem określić koszty utrzymania budynku czy też lokalu.

AUDYT ENERGETYCZNY

Audyt jest to dokument który zawiera informacje o możliwych do zastosowania w budynku czy też lokalu modernizacjach oraz usprawnieniach systemów technicznych. Np. może zawierać analizę możliwości ocieplenia budynku różnymi  grubościami ocieplenia oraz określić która będzie najlepsza pod względem kosztowym tzn. która najszybciej się zwróci. Może również określać możliwość zmiany źródła ogrzewania lub montaż systemów odnawialnych źródeł energii takich jak kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne. Audyt jest zatem znacznie obszerniejszym dokumentem bo zawiera informacje o zużyciu energii obecnie ale i po modernizacji wraz z jej kosztami.

DLA KOGO JEST ŚWIADECTWO A DLA KOGO AUDYT ENERGETYCZNY

Z punktu widzenia użytkownika audytem energetycznym powinny być zainteresowane osoby które użytkują dom lub lokal mieszkalny lub inny budynek i planują przeprowadzić jego modernizację. Audyt podpowie jakie rozwiązania będą najlepsze pod względem ekonomicznym jak i pod względem efektywności energetycznej.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest natomiast ważne dla osoby która planuje zakupić daną nieruchomość lub dla inwestora który wybudował budynek. Może oszacować on ile fizycznie powinien zażywać energii jego budynek a jeżeli będą znaczne różnice dokonać optymalizacji zgodnie z założeniami świadectwa.

Jeżeli potrzebujesz świadectwa lub audytu energetycznego zapraszam do kontaktu.