Dlaczego projektowana charakterystyka energetyczna to ważny dokument

Cześć! Projektowana charakterystyka energetyczna jest obowiązkowym dokumentem oraz załacznikiem do projektu technicznego. Kiedyś był to dokument do którego inwestorzy podchodzili z pytaniem „do czego mi to potrzebne”. Od czasu wzrostu kosztów użytkowania budynków dokument ten nie jest robiony z przymusu a raczej z potrzeby. Coraz więcej osób ma takie podejście.

Projektowana charakterystyka energetyczna - co to w ogóle jest?

Projektowana charakterystyka energetyczna budynku to dokument, który określa planowane zużycie energetyczne budynku. Jest to niezbędne w procesie uzyskania pozwolenia na budowę lub przy przebudowie budynku. Projektowana charakterystyka energetyczna budynku pozwala określić całkowite zapotrzebowanie na energię potrzebną do użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem. Dzięki temu potencjalny właściciel budynku będzie mógł z góry ustalić szacunkowe koszty eksploatacji budynku.

Projektowana charakterystyka energetyczna budynku jest wynikową wielu czynników, takich jak konstrukcja budynku, wykorzystane materiały budowlane podczas budowy, zastosowane w nim rozwiązania techniczne związane np. źródłem ciepła, systemem wentylacji czy przygotowywania ciepłej wody użytkowej i oświetlenia (w przypadku innych budynków niż mieszkalne). Właściwie wykonana charakterystyka energetyczna pozwala na oszacowanie kosztów eksploatacji budynku, a także na wybór odpowiednich rozwiązań technicznych, które pozwolą na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku oraz wpłyną na poprawę komfortu użytkowników.

Mając na uwadze powyższe, projektowana charakterystyka energetyczna budynku jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala na oszacowanie kosztów eksploatacji budynku, a także na wybór odpowiednich rozwiązań technicznych, które pozwolą na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku oraz wpłyną na poprawę komfortu użytkowników.

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie!

Zadzwoń

+48 512 078 474

Wyślij wiadomość

biuro@energoprojektkrakow.pl

Pamiętaj, że wspieram Polską Akcję Humanitarną! Każde zlecenie to przekazane 10zł na dzieciaki! Pomagaj ze mną!

Jako jedyni rozliczamy się po wykonanej usłudze! Jestem pewny moich usług!